top of page

Giray Bulak ile Futbol Üzerine Keyifli Bir Söyleşi


Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tertiplenen kültürel faaliyetler kapsamında, bu ayki söyleşi konuğu Teknik Direktör Giray Bulak idi. Futbol hayatına Beykoz Amatör Spor Külübünde başlayan Giray Bulak profesyonel futbol hayatına Kocaelispor kulübünde sürdürdü. Futbolculuk dışında teknik adamlığı ile tanınan Giray Bulak ile K.Çekmeceli amatör spor kulüpleri yöneticileri ve sporcular arasında samimi ve keyifli bir söyleşi gerçekleşti.

Kulübümüz yöneticileri; Şenol Çetin, Turan Güneş ve Şükrü Kılık'ın da katıldığı söyleşide Giray Bulak dinleyicilerine futbol ve hayat hakkında çok önemli anekdotlar aktardı. Bulak, kişinin bu hayatta hiçbir şey için kendini feda etmemesi gerektiğini; yaptığı işi önemsemesi gerektiğini, emek harcaması gerektiğini, en iyisini yapmaya çabalaması gerektiğini ancak bu işleri yaparken vücut sağlığına dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Her işin başının sağlık olduğunu kaydetti.

Kendisinin futbolculuk ile birlikte eğitimini de devam ettirdiğini, çok okuduğunu çok araştırdığını, futbolun bir düdük, bir toptan ibaret olmadığını; futbolun bir gösteri, temaşa olduğunu ve bu anlayış içinde yönetilmesi gerektiğini; bireysel, toplumsal yönetim anlayışı içinde yönetilmesi gerektiğini belirtti. Futbol hakkında yazılmış kütüphane dolusu kitaplarının olduğunu; ancak halen işsiz olduğunu esprili bir şekilde aktardı. Futbolda başarı kendi yetiştirdiğiniz insanlar ile sağlanabileceğini, devşirmeler ile (istisnaları kaideyi bozmaz) başarının sağlanamayacağının; büyük başarılar elde etmiş takımları analiz ettiğinizde bunun görüleceğini söyledi. Türkiye’nin Futbol olarak geri kalmasının sebepleri arasında yeterli tesisin bulunmaması yanında, futbolun yönetiminin bilimsel temellerden uzak olduğunu; işlerin kayırmacılık yandaşlık, ahbap-çavuş ilişkileri içinde yürütülmesinden kaynaklandığını söyledi.

Söyleşi soru ve cevap şeklinde devam etti. Söyleşide Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Başkanı Rıza Çavuşoğlu söz alarak, futbol takımlarının bir sezonda istedikleri kadar antrenör ile anlaşma yapabildiklerini ancak antrenörlerin ise bir sezonda sadece iki takım ile sözleşme yapabildiklerin bu durumun da teknik direktör kıyımına sebebiyet verdiğini; aynı kuralın futbol takımları için de geçerli olması gerektiğini belirtti. Küçükçekmece Spor Kulüpleri Başkanı Seymen Gençtürk söz alarak katılım sağlayan amatör spor kulüpleri yöneticilerine, sporculara, toplantıyı tertipleyen K.Çekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yöneticilerine teşekkür etti.


27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page